Pensioneret lærer fik et lidt for godt tilbud
Tilbud om at "hjælpe" på internettet endte med en dom for hæleri for en 66-årig mand.
Hvis man får et tilbud på mail eller internettet, der næsten er for godt til at være sandt, så er det sikkert også tilfældet.
Det har mange erkendt gennem årene, og den samme lære må en 66-årig pensioneret mandlig lærer fra Jelling drage efter en dom for hæleri.
Den tidligere lærer blev i går ved retten i Kolding idømt fire måneders betinget fængsel for hæleri, fordi han i december 2009 i tre tilfælde var med til at videre sende større pengebeløb til personer i Rusland.
Anklager: En klar dom
Pengene stammede fra sagesløse danske netbankbrugere, som havde fået deres netbankkonti lænset af russerne.
"Dommen er er klart signal til folk, der får et lidt for godt tilbud på nettet: Don't do it," siger sagens anklager, advokaturchef ved Sydøstjyllands Politi, Jan Østergaard.
Han kalder dommen for "bemærkelsesværdig klar", fordi retten fastslår, at man skal være meget kritisk, når man modtager jobtilbud på internettet.
"Man kan ikke ustraffet stirre sig blind på en høj løn for en ubetydelig arbejdsindsats, og det gælder, uanset om man ellers er en almindelig pæn borger," siger Jan Østergaard.
Sendte stort beløb videre
Tre netbankbrugere fra Aalborg, Nibe og Nakskov anmeldte i december 2009, at de havde fået stjålet beløb fra deres netkonti. Det viste sig, at den 66-årige tidligere lærer havde videredirigeret i alt 144.000 kr. til navngivne russiske personer fra deres konti.
I retten forsvarede den 66-årige sig med, at han havde været i god tro. Han havde blot sørget for at hjælpe til med at give lån til iværksættere, forklarede han.
Han havde kort tid forinden taget kontakt til firmaet Eurofinance.com, som på ukendt måde havde sendt en "spammail" med overskriften "Arbejdstilbud".
Fik 20 procent
Netop denne mail var en af hovedårsagerne til, at domsmandsretten i går vurderede, at tiltalte med overvejende sandsynlighed måtte have vidst, at pengeoverførslerne angik stjålne penge.
Han modtog således inden for få uger 179.000 kr. og tog sig godt betalt, idet eks-læreren fra Jelling fik 20 procent ind på sin konto for blot at gå i banken og overføre de resterende penge til Rusland.
Dette gjorde han uden at spørge nærmere ind til hvem, der stod bag låneaftalerne, eller hvem der modtog pengene.
Anden dom på få år
Den klare dom er den anden dom for hæleri på internettet inden for de senere år. I 2008 faldt en lignende dom i Vestre Landsret.
"Generelt har denne type kriminalitet en øget bevågenhed, fordi hacking er en alvorlig trussel mod tilliden til internettet," siger advokaturchef Jan Østergaard, Sydøstjyllands Politi.
Den pensionerede lærer blev desuden dømt til at betale erstatning til de skadelidte banker. Han er ikke tidligere straffet for lignende forseelser, og han ankede dommen til frifindelse i landsretten.