Borgmester: Skattekroner er gået op i røg
Det er et stort problem for København, at Sydhavn Skole er brændt, siger borgmester.
400 millioner kroner.
Så mange penge koster det at etablere Sydhavn Skole, som efter planen skal stå færdig i februar 2013, og slå dørene op for det første kuld elever i april 2013, og da skolen er næsten færdigbygget, er mange af pengene allerede brugt.
Københavns Politi har tidligere meddelt, at branden sandsynligvis er påsat.
"Frygteligt spild"
Det er uforståeligt, siger Anne Vang (A), Børne- og Ungdomsborgmester i Københavns Kommune til Jyllands-Posten.
"Hvis det viser sig, at branden er påsat, så er det fuldstændig uforståeligt. Det er en ny skole til flere hundrede millioner kroner. Den var på vej til at blive så flot, det er et frygteligt spild, og meget, meget tragisk at se så mange håndværkeres arbejde, og så mange skattekroner, gå op i røg og flammer," lyder det.
Nattens aggressive brand kan forpurre tidsplanen, så de 70 elever, der som en lille enklave af Sydhavn Skole, optager fire klasselokaler på naboskolen Baunehøjskolen, ikke, som planlagt, kan flytte til deres nye skole den 1. april.
Behov for skolepladser
Derudover kan Sydhavn Skole forvente, at helt op til tre nye børnehaveklasser skal begynde på den nye skole den 1. august. Derfor skaber branden store problemer, siger borgmesteren.
"Vi bygger ikke en skole uden, at der er behov for det. Det her er skolepladser, vi har brug for, så det er et problem, når en skole går op i flammer," lyder det.
Hun arbejder nu sammen med skoleledelsen på at finde en løsning på, hvor Sydhavn Skoles elever skal være, hvis det viser sig, at brand- og vandskaderne ikke kan udbedres inden skolestart.
"Det er et frygteligt spild, det er simpelthen så synd. Hvis man har været ude at se på byggepladsen, så vil man kunne se konturerne af en virkelig flot skole, der er på vej til at blive færdig. Det er dybt tragisk, at den er gået op i røg. Men nu arbejder vi på at finde en god løsning for børnene i den periode," siger hun.

Nato-general: Dansk millionbistand forsvinder

Emmelie: De bedste minutter i mit liv
Nato-general: Dansk millionbistand forsvinder
En tredjedel af den danske bistand til Afghanistan forsvinder i korruption, advarer general. Minister afviser Læs artikel
Ekspert: Italiens krise styrker mafiaen
Nicki P. i vanvittig præstation
Med brud på armen kørte Nicki Pedersen sig på podiet i det tjekkiske speedway-grand prix. Læs artikel


