Prøv vores tablet-udgave

Vi kan se, at du er på en tablet. Kunne du tænke dig at læse Jyllands-Posten på vores tablet-app?

Annonce
Annonce
onsdag 19. juni 2013
Jyllands-Posten Jyllands-Posten ditliv
Familie, børn og unge 03.08.12 kl. 23:45
Arkivfoto

De unge flytter sig mindre

Selv om befolkningens samlede transport er stigende, tilbagelægger de unge færre kilometer end tidligere. Den virtuelle verden overflødiggør transporten.

Den virtuelle verdens muligheder for social kontakt via Facebook, chat, Skype m.m. betyder, at de unge i gennemsnit bevæger sig færre kilometer, end de gjorde for 10 år siden.

Det viser en analyse fra konsulentvirksomheden KeyResearch, der på baggrund af tal fra Danmarks Tekniske Universitet har undersøgt, hvor mange kilometer danskerne i gennemsnit flyttede sig pr. dag i 1999 og 2011.

Mens personerne over 35-40 år i dag tilbagelægger flere kilometer pr. dag, end de gjorde for 10 år siden, er billedet stik modsat, når det gælder de unge.

Direktør Jens Peder Kristensen fra KeyResearch er ikke i tvivl om hvorfor:

»De unge lever i en mere og mere virtuel verden og holder kontakt med andre unge via mobiltelefon, internet, sms, chat, Skype, computerspil og ikke mindst Facebook, der giver en oplevelse af nærhed og samvær, men som ikke kræver fysisk kontakt,« siger han.

Færre alvorlige ulykker

Konsekvensen er bl.a. færre alvorlige ulykker, eftersom privatbiler udgør næsten 80 pct. af det samlede kilometertal.

»Vi ved, at de unge er involveret i mange flere uheld end de lidt ældre bilister, så når de unge kører mindre i bil, sker der også færre uheld,« siger han.

Til gengæld har de ældre generationer fået et større transportforbrug, som betyder en lille stigning i den samlede transport.

»De ældre er blevet mere friske og er simpelthen i stand til at flytte sig mere. Men de kommende ældre vil også benytte sig mere af den virtuelle verden og reducere deres transportforbrug. I løbet af 5-10 år vil vi se et fald i den samlede transportmængde i samfundet,« forudser Jens Peder Kristensen.

Samfundsforsker Johs. Andersen fra Aalborg Universitet er enig:

»På længere sigt bliver vores samlede transportbehov mindre. Både arbejdsmarkedet med hjemmearbejdspladser og de ældre generationers sociale liv vil ligesom de unges blive påvirket af den virtuelle verdens stadig større muligheder.«

---------

Læs mere i Morgenavisen Jyllands-Posten lørdag.

Få digital adgang til artiklerne. Find det abonnement, der passer dig bedst. Klik her

---------

Oplever du også, at de unge i din familie hænger ud ved skærmen i stedet for at besøge venner og bekendte?

Velkommen til debatten
  • Når du kommenterer, accepterer du Jyllands-Postens debatregler
  • Har du spørgsmål? Find svaret her
Annonce
Dit liv lige nu
Tophistorie

Særlig ingrediens gør risottoen perfekt

Risotto milanese er kendt for en ganske særlig ingrediens. Se tv-indslag
forsiden lige nu

Pædagoger er sikret forberedelsestid - det er lærerne ikke

Pædagogerne har samme arbejdstidsregler, som KL lige har fravristet lærerne. Læs artikel

Danske lønninger er langt nok nede

Lønnen er faldet så meget, at de nu har nået et konkurrencedygtigt niveau, konkluderer flere eksperter. Læs artikel

Lille trepartsaftale efter uventet reform-samarbejde

Regeringen er klar med "lille trepartsaftale", som er stykket sammen med støtte fra fagbevægelse og kommuner. Læs artikel

USA

Bernanke trak ikke i bremsen

USA's centralbank fortsætter sine massive støtteopkøb. Men hvornår stopper det? Læs artikel

Turist har mistet livet i Vesterhavet

En mand mistede onsdag livet, da han var ude at bade med sin hund ved Blokhus. Læs artikel

Så meget stiger din grundskyld

Boligejere i syv kommuner kan ånde lettet op. Resten er knap så heldige. Læs artikel
Annonce
Viva
Vinanmeldelser
JP TV
Blogs
Fotoredaktionen anbefaler
Annonce
Søg i vejviseren
Annonce