Annonce
Annonce
lørdag 25. maj 2013
Jyllands-Posten Jyllands-Posten ditliv
Dit liv 16.08.12 kl. 23:49
AHDH-bussen på tur rundt til landets skoler i 2011, for at oplyse om, hvad ADHD egentlig er. Foto: Sisse Dupont

ADHD-eksplosion: Børn mangler faste rammer

18.000 børn tager ADHD-medicin, men for nogle er problemet bare dårlig opdragelse.

Vil du vide mere?
  • ”Epidemien – min jagt på sandheden om ADHD” af Marianne With Bindslev er udkommet som single – en fortælling, der kan læses på en times tid over en kop kaffe.
  •  
  • Den kan købes via forlaget Zetland, Zetland.dk for 24 kroner.

Om forfatteren

  • Journalist, cand.comm. og BSC i socialvidenskab, Marianne With Bindslev, f. 1978, arbejder i krydsfeltet mellem børn, pædagogik og sociale forhold. Hendes artikler er trykt i nationale og internationale medier.

På ti år er antallet af børn, der hver dag tager medicin mod ADHD tidoblet, men medicin er langt fra det eneste svar på den omsiggribende lidelse.

Det konkluderer journalist Marianne With Bindslev, som har jagtet sandheden om ADHD hos eksperter inden for pædagogikken, psykologien og psykiatrien samt hos familier med børn, som har ADHD i en stor artikel i ALT for damerne.

En af dem, der er bekymret over antallet af børn, der får medicin mod ADHD, er professor i psykologi ved Aarhus Universitet, Carsten René Jørgensen, forfatter til bogen ”Danmark på briksen”. ADHD har spredt sig så hurtigt, at det giver mening at tale om en epidemi, mener han.

Men der kan være mange årsager til den adfærd hos barnet, som tilskrives ADHD fra manglende faglige udfordringer i skolen til dårlig opdragelse, mener Carsten René Jørgensen.

Læs også på ALTfordamerne.dk: Børneekspert får ”smæk” af datter

Om ADHD

Vidste du, at ADHD

  • er en forkortelse for diagnosen ”Attention Deficit/Hyperactivity Disorder”, det vil sige forstyrrelser af opmærksomhed, aktivitet og impulsivitet?
  • ofte viser sig ved uro og koncentrationsbesvær, en formålsløs pillen ved alt, samt vanskeligheder ved leg, der kræver regler?
  • for 50 pct. giver problemer helt ind i voksenlivet?
  • tidligere blev kaldt DAMP?
  • rammer drenge tre gange hyppigere end piger?
  • som regel opdages omkring skolealderen?

Også børnepsykolog Margrethe Brun Hansen påpeger over for Marianne With Bindslev, at mange børn trænger til fastere rammer, end de får af deres forældre i dag.

– I dag slår vi ikke vores børn, men vi straffer dem på en anden måde ved ikke at turde tage lederskabet på os, siger hun.

Ni ud af 10 børn, der henvises til børnepsykologen, har fx ikke ADHD, sådan som forældrene og pædagogerne ofte tror.

I mange tilfælde er medicin dog afgørende for behandlingen af ADHD hos børn i skolealderen, vurderer professor ved Aarhus Universitetshospital, psykiater Per Hove Thomsen, som er formand for det udvalg, der har udviklet retningslinjerne for, hvordan man diagnosticerer og behandler børn med ADHD i Danmark.

Men listen over bivirkninger er lang. De hyppigste er nedsat appetit, søvnproblemer, hovedpine, mavesmerter og svimmelhed. Men man kan også blive ængstelig og irritabel og trist. De langvarige effekter af mediciden kendes endnu ikke.

Læs et længere uddrag af Marianne With Bindslevs jagt på sandheden om ADHD på ALTfordamerne.dk.

Du kan læse hele artiklen i denne uges ALT for damerne nr. 33.

Altfordamerne.dk
Annonce
forsiden lige nu

København i overhalingsbanen

Økonomien i hovedstaden spurter i disse år fra resten af landet, viser ny analyse. Læs artikel

Rejsekortet er på kanten med loven

Forbrugerombudsmanden kritiserer Rejsekort A/S. Læs artikel

USA

Ekspræsident udleveres til USA

USA har fået udleveret en ekspræsident, der tiltales for hvidvaskning af stort millionbeløb. Læs artikel

Frygt for uroligheder efter drab

London forsøger at gardere sig mod 'copy cats' efter bestialsk halshugning. Læs artikel

Guld til FCM’s danske besætning

Tvis Holstebro var aldrig tæt på at presse FC Midtjyllands kvinder. Læs artikel

Flere brande og stenkast hærger svensk by

Volden og ildspåsættelserne i Stockholm ser nu ud til at sprede sig. Læs artikel
Annonce
Viva
Vinanmeldelser
JP TV
Ordet er dit
Blogs
Fotoredaktionen anbefaler
Annonce
Søg i vejviseren
Annonce