Lumia 920: Test af videokvalitet
Nokias nyeste smartphone kan noget, de andre ikke kan. Se og hør selv.
Klip fra koncerter, optaget med en smartphone, er oftest en elendig oplevelse, specielt på lyddelen. Men med Nokia Lumia 920 er det anderledes. Se og hør dette klip.
Nokia Lumia 920 er et overraskende godt bekendtskab, når det kommer til videooptagelse i støjende opgivelser.
Ved MTV EMA pre-party i Øksehallen, København i mandags, blev nedenstående videoklip optaget med Lumia 920. Lyden ved koncerten var ikke bare høj, men virkelig høj.
Web-TV: Lumia 920 er bare lidt bedre end de andre
Alligevel lykkedes det Lumia 920, at så mange detaljer med, uden det forvrænger eller overstyrer helt vildt. Et klip som dette, er virkelig noget, jeg gerne vil dele med vennerne.
Du hører Clemens Feat. Natasia med "Tog det som en mand". Det sidste "halve" nummer er Electric Lady Lab feat. Kato.
Derfor lyder det godt
Årsagen til den gode lyd skal findes i de tre såkaldte HD-mikrofoner, produktet er udstyret med. Disse kan optage lydniveauer på over 140 DB.
Et jetfly støjer omkring 120 DB på cirka 90 meters afstand, tung trafik ligger på godt 20 DB, mens koncerter ofte befinder sig omkring 110 DB.
Lumia 920 er i stand til at håndtere det ekstreme lydtryk, og omsætte det til et brugbart resultat.
Denne smartphone understøtter også Dolby Digital, hvis man har et par hovedtelefoner, der understøtter dette. Dolby Digital er Nokias pendant til Beat Audio, der reklameres for i HTC’s mobiler..