Persontest styrker studerende
Ingeniørhøjskolen har indført en personlighedstest af studerende. Målet er bedre trivsel, og samtidig er frafaldet reduceret fra 30 til 16 pct. på tre år.
Personlige test som medicin mod studerendes stress og dårlig trivsel.
Det er recepten hos Ingeniørhøjskolen i Århus, der systematisk er begyndt at teste de studerendes personlige evner. Resultaterne indgår i skolens lovpligtige evaluering, men kan samtidig bruges af de studerende til at blive opmærksomme på egne styrker og svagheder.
»Vi tester de studerende på samme måde som medarbejderne, da vi betragter dem som slags junior-ingeniører, der indgår i et nærmest kollegialt samarbejde med underviserne. Med testen giver vi de studerende et billede af, hvordan de fungerer fagligt, personligt og socialt,« siger Erik Kristiansen, HR- og kvalitetschef på Ingeniørhøjskolen i Århus.
Markant fald i frafald
Målet for projektet er at forbedre trivslen på skolen og nedbringe frafaldet blandt studerende.
Det er lykkedes med et frafald, som er reduceret fra 30 pct. til 16 pct. på tre år. Oveni har testen i flere tilfælde medvirket til at spotte studerende med store personlige problemer, der efterfølgende er blevet bearbejdet i personlige samtaler med studievejledere.
Testene er frivillige, men foreløbig har flere end 500 studerende deltaget i projektet, der har navnet stud. puls. Tiltaget, der er udviklet i samarbejde med erhvervs-psykologer, indgår i en samlet lovpligtig evaluering, hvor de studerende besvarer 250 spørgsmål.
Ud fra svarene skabes en profil for hele holdet og en anonym individuel profil, som den enkelte studerende får.
Forbedrer gruppearbejde
Den 22-årige Tine Vieland Jensen, der går på andet semester på bioproceslinjen, er en af de studerende, som har taget testen.
»Det er en god idé. Personligt fik jeg ikke de store overraskelser, men for vores hold var det godt med diskussioner om for meget kontrolbehov og for høje ambitioner, som kan være et problem i forhold til gruppearbejder,« siger hun.

Betonklodser og store løg

"Sverige-optøjer ændrer ikke noget"
Ekspert: Indgreb kan ikke tvinge lægerne til at arbejde
Men en konflikt kommer til at koste lægerne dyrt. Læs artikel
Kennedy: Den nordiske race virker overlegen
Ny bog med dagbogsudsnit antyder, at John F. Kennedy var fascineret af Hitler. Læs artikel
"Star Wars havde nær kostet Lego livet"
Wozniacki har ny træner i kikkerten
Trods to mislykkede forsøg vil tennisspilleren stadig udskifte sin far. Læs artikel



ShoppingGuide
OvernatningsGuide
