Annonce
Annonce
lørdag 25. maj 2013
Jyllands-Posten Jyllands-Posten aarhus

Uddannelse 19.06.11 kl. 22:07
Karsten Mølgaard Jensen og Tine Vieland Jensen, studerende på Ingeniørhøjskolen i Århus, deltog i skolens personlighedstest, stud. puls. Foto: Anita Graversen

Persontest styrker studerende

Ingeniørhøjskolen har indført en personlighedstest af studerende. Målet er bedre trivsel, og samtidig er frafaldet reduceret fra 30 til 16 pct. på tre år.

Personlige test som medicin mod studerendes stress og dårlig trivsel.

Det er recepten hos Ingeniørhøjskolen i Århus, der systematisk er begyndt at teste de studerendes personlige evner. Resultaterne indgår i skolens lovpligtige evaluering, men kan samtidig bruges af de studerende til at blive opmærksomme på egne styrker og svagheder.

»Vi tester de studerende på samme måde som medarbejderne, da vi betragter dem som slags junior-ingeniører, der indgår i et nærmest kollegialt samarbejde med underviserne. Med testen giver vi de studerende et billede af, hvordan de fungerer fagligt, personligt og socialt,« siger Erik Kristiansen, HR- og kvalitetschef på Ingeniørhøjskolen i Århus.

Markant fald i frafald

Målet for projektet er at forbedre trivslen på skolen og nedbringe frafaldet blandt studerende.

Det er lykkedes med et frafald, som er reduceret fra 30 pct. til 16 pct. på tre år. Oveni har testen i flere tilfælde medvirket til at spotte studerende med store personlige problemer, der efterfølgende er blevet bearbejdet i personlige samtaler med studievejledere.

Testene er frivillige, men foreløbig har flere end 500 studerende deltaget i projektet, der har navnet stud. puls. Tiltaget, der er udviklet i samarbejde med erhvervs-psykologer, indgår i en samlet lovpligtig evaluering, hvor de studerende besvarer 250 spørgsmål.

Ud fra svarene skabes en profil for hele holdet og en anonym individuel profil, som den enkelte studerende får.

Forbedrer gruppearbejde

Den 22-årige Tine Vieland Jensen, der går på andet semester på bioproceslinjen, er en af de studerende, som har taget testen.

»Det er en god idé. Personligt fik jeg ikke de store overraskelser, men for vores hold var det godt med diskussioner om for meget kontrolbehov og for høje ambitioner, som kan være et problem i forhold til gruppearbejder,« siger hun.

null
Aarhus lige nu
Tophistorie

Betonklodser og store løg

Der bliver i disse dage arbejdet på højtryk for at gøre Sculpture by the Sea klar til åbningsdagen den 1. juni. Læs artikel
07:30 Fritid
forsiden lige nu

"Sverige-optøjer ændrer ikke noget"

Indvandrerkritiske Sverigedemokraterne vil stå stærkt efter optøjer, siger ekspert. Læs artikel

Kennedy: Den nordiske race virker overlegen

Ny bog med dagbogsudsnit antyder, at John F. Kennedy var fascineret af Hitler. Læs artikel

"Star Wars havde nær kostet Lego livet"

Samarbejdet med Star Wars har både været godt og skidt for Lego, siger professor. Læs artikel

Wozniacki har ny træner i kikkerten

Trods to mislykkede forsøg vil tennisspilleren stadig udskifte sin far. Læs artikel

To drenge fængslet for røveri mod hundelufter

Tre drenge fremstilles ved Retten i Svendborg for groft røveri. Læs artikel
Ansatte mobber ansatte i Aarhus Kommune
Medarbejdere i magistraten for sociale forhold og beskæftigelse chikanerer i stigende grad hinanden.  Læs artikel
Annonce
Indland Premium
Aarhuskommentarer
Forvandlingen
Guides til Aarhus
Spiseguiden.dk
SØG I AARHUS VEJVISEREN
Annonce
Annonce