Martin Jørgensen: Naturligt, at jeg ikke kom med til EM
Som jeg har spillet i foråret, havde jeg en ide om, hvor det ville ende, siger AGF-spilleren.
Det kom ikke som den store overraskelse for AGF-spilleren Martin Jørgensen, da han blev ringet op af landstræner Morten Olsen og informeret om, at han ikke skal med til den kommende EM-slutrunde. Det fortæller Martin Jørgensen dagen efter, at der blev sat navn på de første 20 ud af de 23 spillere, der skal med til EM. På pressemødet gjorde landstræner Morten Olsen det klart, at Martin Jørgensen ikke er i spil til en af de sidste pladser, der først bliver udtaget , når Superligaen slutter. »Det er meget naturligt. Jeg har ikke holdt det niveau, som jeg havde i efteråret, og de spillere, som ikke var med i efteråret, er blevet klar og har spillet godt, så det er meget naturligt,« siger Martin Jørgensen.
Anfører op af hul
Det er særligt én spiller, som har skubbet Martin Jørgensen ud af truppen. Landsholdets anfører Christian Poulsen har genfundet formen i den franske liga efter et forfærdeligt ophold i Liverpool, hvor han røg ned i et spillemæssigt hul så dybt, at han ikke kunne bidrage med noget på landsholdet. »Christian Poulsen er kommet til at spille igen. Det var nok ham, jeg var inde og erstatte i efteråret. Det er fair nok, at han kommer med. Han er også en del yngre end mig, så der er et par år mere i ham,« siger 36-årige Martin Jørgensen om sin 32-årige midtbanekollega. Ironien er som altid tyk, men han lægger alligevel ikke skjul på, at han gerne ville have været med til EM i Polen og Ukraine. Han fik igen smag for landsholdet, da han overraskende blev indkaldt i efteråret efter en række gode kampe for AGF. »Jeg var egentlig færdig med landsholdet, men så kom jeg med i de sidste kampe i efteråret, der gav kvalifikation. Så er det klart, at man sætter næsen op efter det sjoveste. Men jeg vidste godt, at det ville blive svært, og som det er gået i foråret, har jeg haft en ide om, at det godt kunne ende med dette resultat,« siger Martin Jørgensen. Det er først i de seneste kampe for AGF, at midtbanespilleren har ramt det høje niveau, som han leverede gennem hele efteråret. I weekenden spillede han blændende og scorede to mål imod Brøndby, og efter kampen blev der spekuleret i, om slutspurten var nok til at sikre en EM-plads. »Jeg har forsøgt at time min form op til EM, og så er det ærgerligt, at jeg ikke kom med. Nej, sådan er det ikke. Det er lidt tilfældigt, hvornår man rammer topformen. Nu må jeg glæde mig over alle de andre gange, jeg har været med,« siger Martin Jørgensen. Tre VM og to EM nåede han. Han ville gerne have haft sin sjette slutrunde med og været i spil til puljekampene mod Holland, Tyskland og Portugal. »Det ville have været lige så sjovt som de andre slutrunder. Jeg tænker ikke, at det ville have været endnu mere spændende, fordi vi skal møde Holland, Tyskland og Portugal. Det er det største, også selvom vi skulle have mødt Polen og Tjekkiet,« siger Martin Jørgensen.

Venstre svigter sine kerneværdier

Cobraen knækkede Kessler
Bayern er Europas kejsere
Dortmund kæmpede flot og længe, men i sidste minut af Champions Leagues finale brød Arjen Robben alle forbandelser og sendte guldet til München. Læs artikel
Soldat stukket med kniv i Paris
En uniformeret fransk soldat er lørdag blevet angrebet med en kniv i Paris. Læs artikel
Søges: 5.000 nyttejob
20 personer er anholdt ved karneval i Aalborg
En person har tildelt en betjent en skalle, og flere andre er anholdt for gadeuorden og vold under karneval. Læs artikel



ShoppingGuide
OvernatningsGuide
