Fortsæt til indhold
Aarhus

Aarhus sparer friby-status væk

Forfulgte forfattere som Tendau Tagarira kan ikke længere regne med Aarhus som tilflugtsted.

Friby-ordningen, der sikrede, at Aarhus ville give ly til en forfulgt forfatter i to år, er sparet væk. »Opholdet for Tendai Tagarira, som vi tog imod i juni 2009, blev betalt af en engangsbevilling, som tidligere kulturrådmand Flemming Knudsen (S) havde fundet, og i det seneste spareforlig indgik det, at ordningen ikke bliver forlænget,« siger kulturrådmand Marc Perera Christensen (K).

Rådmand: Sparetider

»Vi har været tvunget til at skære ind til benet, og ting, der kunne findes penge til i opgangstider i for eksempel 2007, har vi ikke længere råd til,« siger den konservative kulturrådmand. Marc Perera Christensen oplyser, at kommunen nu undersøger, hvordan medlemskabet af Icorn, International Cities of Refugee Network, der kæmper for forfulgte forfattere, kan stilles i bero eller laves om til passivt medlemskab. Filminstruktør og byrådsmedlem Aage Rais-Nordentoft (S), der ikke mindst tager sig af kulturpolitik i sit byrådsarbejde, mener ikke, at man kan spare kampen for ytringsfrihed og demokrati væk: »Det var da fint nok, at Aarhus blev medlem af Icorn. Men ytringsfrihed er ikke et spørgsmål om et abonnement i en klub. Kamp for ytringsfrihed og demokrati kræver handling,« siger han.

Ytringsfrihedens hovedstad

Han anser Aarhus for at være en slags hovedstad for ytringsfrihed, en rolle, som også udlændinge har opfattet: »Vi har lige set en politisk manifestation for tolerance med opbakning fra et enigt byråd. Muhammed-tegningerne blev publiceret her i byen. Ytringsfrihed er ikke bare skåltaler, det er noget, vi vil kæmpe for,« siger Aage Rais-Nordentoft. »Ytringsfrihed må aldrig blandes sammen med økonomi. Det er helt uholdbart, hvis vi indstiller støtte til ytringsfrihed med et argument om, at det er der ikke råd til,« siger han. »Og netop det, at Tendai Tagarira har fået asyl som politisk flygtning, understreger, at friby-ideen fungerer. Så meget desto større grund er der til at byde endnu en forfulgt forfatter velkommen til Aarhus,« siger den aarhusianske kulturpolitiker.

Hvad er din holdning til, at Aarhus sparer friby-ordningen væk?