Fortsæt til indhold
Aarhus

Højesteret får skattesag mod forsker

Skattesag mod forsker, der tidligere arbejdede på Aarhus Universitet, lever endnu.

Ritzau

Dommerne i Højesteret skal nu afgøre, om et anklageskrift mod en forsker om grov skattesvig skal smides i papirkurven.

Forskeren, der tidligere har arbejdet ved Aarhus Universitet, risikerer fængsel, fordi han anklages for at have snydt de offentlige kasser for 3,4 millioner kroner.

Men anklagemyndigheden forhindres måske i at føre sagen.

I marts dumpede Vestre Landsret nemlig anklageskriftet. Det er simpelthen for upræcist i forhold til lovens krav, fastslog dommerne, der gav forskerens advokat, Jan Schneider, medhold.

Dette nederlag bliver ikke dog ikke det sidste ord i sagen.

Procesbevillingsnævnet har nu givet anklagemyndigheden lov til ekstraordinært at indbringe sagen for Højesteret.

Dette skridt trækker den i forvejen gamle sag yderligere i langdrag.

Det var tilbage i 2009, at Østjyllands Politi udfærdigede anklageskriftet, som hævder, at lovovertrædelserne blev begået fra 2001 til 2005.

Forskeren anklages for at have snydt i skat og arbejdsmarkedsbidrag ved ikke at selvangive honorarer og løn, hvilket han dog nægter.

Manden er også hovedperson i en anden straffesag.

USA kræver ham udleveret for at have svindlet med forskningsmidler. Det skyldes en anklage, der er rejst af anklagemyndigheden i Atlanta i delstaten Georgia.