Styrmanden forlader Aarhus Havn
"Havnen har et godt udgangspunkt for at komme videre med en ny mand," siger afgående direktør.
Aarhus Havn skal finde en ny direktør. Efter 13 år på posten har Bjarne Mathiesen valgt at forlade stillingen som havnedirektør.
”Det er en personlig overvejelse. Jeg bliver 62 til november, og jeg har en idé om, at der stadig er nogle gode år i mig," siger han til Jyllands-Posten.
"Jeg har været på havnen i 13 år, så nu synes jeg, at jeg skal prøve noget andet, og det er jo et spørgsmål om timing, og nu synes jeg godt, jeg kan være det bekendt,” siger han til Jyllands-Posten.
Åben for hele verdenen
Bjarne Mathiesen fratræder sin stilling den 31. december, og han har ikke planlagt, hvad han nu skal kaste sig over.
”Jeg har en meget bred baggrund og har også arbejdet internationalt, så jeg betragter hele verden som min potentielle arbejdsplads. Jeg tror ikke, jeg skal have et fast job, men måske noget konsulentarbejde, og jeg er også åben for at tage til udlandet,” siger Bjarne Mathiesen.
Godt udgangspunkt for en ny mand
Han mener, at han har fundet den rette timing til at give ansvaret videre.
”Havnen er i en tilstand, hvor der er et godt udgangspunkt for at komme videre for en ny mand. Vi har en infrastruktur, organisation og økonomi, der er på plads, så der er ikke nogle store ting, der gør, at jeg ikke synes, jeg kan være bekendt at give det videre.”
Bestyrelsesformanden i Aarhus Havn, borgmester Jacob Bundsgaard (S), og resten af bestyrelsen går nu i gang med at finde en ny direktør.