*

Aarhus

Politiet har gjort sagerne op: »Årets Smukfest blev den roligste i lang tid«

Sydøstjyllands Politi gjorde under Smukfest 2017 bl.a. brug af et særligt mobilt kommandokøretøj.

Mange politifolk fra Sydøstjyllands Politi deltog på skift i politiets indsats på Smukfest 2017. Foto: Joachim Ladefoged

I løbet af dette års Smukfest i Skanderborg, der løb af stablen i uge 32, blev der noteret »relativt få« straffesager.

Det oplyser Sydøstjyllands Politi i en pressemeddelelse onsdag.

»Årets Smukfest i Skanderborg blev den roligste i lang tid med nye politimæssige tiltag og et lavt antal lovovertrædelser,« lyder det bl.a. 

Omkring 50.000 besøgende gæstede i løbet af ugen bøgeskoven og festivalen. Bl.a. har politiet registreret 93 tilfælde af overtrædelse af loven om euforiserende stoffer og 34 tilfælde af berigelseskriminalitet.

Årsoversigt2011201220132014201520162017
Berigelse1151482331291085934
Vold4452432
Ordensbekendtgørelse234021106179
Lovgivning om euforiserende stoffer73115921011088093
Sædelighed0011100
Parkeringsafgifter000167169277267

Kilde: Sydøstjyllands Politi

Ifølge Sydøstjyllands Politi var der allerede før festivalen meget arbejde, der skulle afvikles.

»I den forbindelse har der også i år været et intenst og godt samarbejde med både festivalledelsen, de sikkerhedsansvarlige, Skanderborg Kommune og flere andre interessenter et vigtigt omdrejningspunkt. Forarbejdet blev desuden baseret på de tidligere Smukfest-erfaringer og erfaringer fra andre festivaler,« lyder det i pressemeddelelsen.

Som noget nyt havde Sydøstjyllands Politi i år medbragt en KST-bil, et mobilt kommandokøretøj. Det er første gang, at bilen er blevet brugt i en hel uge.

»Det fungerede rigtig godt at kunne bruge KST-bilen som base til styring af politiindsatsen på stedet. Bilen er effektivt indrettet med flere arbejdspladser og masser af tavleplads til noter, oversigtsplaner, kortmateriale og lignede.«

Et særligt telt, der kunne sættes på KST-bilen, gjorde det desuden muligt for betjentene at opholde sig uden for bilen, når det regnede, oplyser politikredsen.

Sydøstjyllands Politis KST-bil med tilhørende telt. Foto: Sydøstjyllands Politi

Et andet nyt tiltag på festivalen fra politiets side var, at der i år var indsat ekstra terrorsikring bl.a. i form af tonstunge sandsække beklædt med træplader.

»De havde til formål at vanskeliggøre et muligt terrorangreb med køretøjer. Ideen med træbeklædte sandsække var et alternativ til de knap så kønne betonklodser, som ellers ses anvendt mange steder i dag,« oplyses det i pressemeddelelsen.

Sydøstjyllands Politi oplyser, at der desuden var »andre nye tiltag«, som de dog ikke vil uddybe nærmere.

»De skulle gerne kunne bruges igen næste år på Smukfest, eller andre steder.«

Følg
Jyllands-Posten
Forsiden lige nu
Om temaet

Følg med, når Jyllands-Posten serverer nyheder, reportager og anmeldelser fra årets Smukfest.

Annonce
Annonce
Redaktionen anbefaler
Mere
Annonce

Jyllands-Posten anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og målrette annoncer. Når du fortsætter med at bruge websitet, accepterer du samtidig brugen af cookies. Læs mere om vores brug her