Rejsebureau: Vores gæster omkom
Århus Charter bekræfter, at de to lig fundet på Madeira, er to danske kvinder.
"Det er med stor sorg, at vi har fået meddelelsen om, at vores to gæster, Ulla Linnea Ruby og Amalie Kjerstine Flindt, på ulykkelig vis er omkommet under deres ferie på Madeira."
Sådan lyder det i en pressemeddelelse fra rejsebureauet Århus Charter, som de to danske kvinder rejste med.
Dermed bekræftes oplysningerne om, at de to lig der tidligere torsdag blev fundet, er de to aarhusianske kvinder Ulla Linnea Ruby på 73 år og Amalie Kjerstine Flindt på 77 år.
Eftersøgt siden nytårsdag
De to kvinder har siden søndag været meldt savnet, hvor de forlod deres hotel på den portugesiske ø Madeira. Siden har en stor eftersøgning været iværksat, hvori både lokalpoliti, civilberedskab og boselskaber har deltaget.
"Vores to gæster, der ellers var erfarne vandrere, forulykkede under en levada vandring, som de begav sig ud på nytårsdag kl. 10.30," står der yderligere i pressemeddelelsen med henvisning til levadastierne, der er gamle vandingskanaler på øen, og som er et yndet mål for turister, der vil vandre.
Århus Charter oplyser, at deres kunder aldrig tidligere har været udsat for alvorlige ulykker eller dødsfald på Madeira, siden selskabet i 1997 begyndte at sende gæster til øen. I alt har flere end 30.000 mennesker besøgt Madeira igennem rejsebureauet, oplyses det.
LÆS OGSÅ: De to lig er bjerget på Madeira
LÆS OGSÅ: To aarhusianere forsvundet på Madeira